Burun Estetiği Genel Bilgiler

Burun Estetiği ( Rinoplasti ) (En çok sorulan sorular. özet bilgiler)

 • Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama ameliyat süresi 2-2,5 saattir.

 • Burun Estetiği Ameliyatları hangi hastanede yapılıyor?

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi altında ve tam donanımlı bir hastane ortamında yapılmaktadır. Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ ameliyatlarını Şişli Memorial Hastanesi ve Beşiktaş Jinemed Hospital’da yapmaktadır.

 • Burun estetiği ameliyatı nefes alma şikayetlerini giderir mi?

Operasyon esnasında buruna estetik olarak şekil verilirken burun tıkanıklıkları ve nefes alma şikayetleri de tedavi edilir. İki girişim aynı anda Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ tarafından yapılmaktadır.

 • Burun Ameliyatı Sonrası Fonksiyonel ve Doğal Sonuçlar

Burun estetiği ameliyatları ile ilgili Prof. Dr. Nazım ÇERKEŞ’in felsefesi fonksiyonel açıdan sağlıklı nefes alabilen; estetik açıdan ise doğal görünümlü bir burun oluşturmaktadır. Bu sayede kişi kendisiyle yabancılaşmadığı gibi; ameliyat olduğu başkaları tarafından anlaşılmayacak ölçüde doğal görünümlü bir sonuç elde edilmektedir.

 • Burun estetiği ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Burun ameliyatı sonrası hiçbir ağrı duyulmaz.

 • Burun estetiği ameliyatlarında tampon kullanmak gerekli midir?

Dr. ÇERKEŞ, burun içinde tampon kullanmadığı için hastalar ameliyat sonrası genellikle çok önemli bir burun tıkanıklığı yaşamamaktadır.

 • Şişlik ve morluklar 4-5. günlerde geçmektedir

Ameliyat sonrası hastaneden ayrılırken çok önemli bir şişlik ve morluk olmayacaktır. Şişlik ve morluklar ilk gece oluşmaya başlayacak ve maksimum seviyeye ikinci gün ulaşacaktır. 2. günden itibaren iyileşme süreci başlayacaktır. Dr. ÇERKEŞ’in ameliyatlarında genellikle 4-5. günlerde morluklar tamamen geçmektedir.

 • Bandaj 6. gün çıkarılacaktır

Dr. ÇERKEŞ, ameliyat sonrası yüzde büyük ve ağır alçı kalıplar kullanmamaktadır. Sadece burun üzerinde küçük plastik bir bandaj olacaktır. Bu bandaj 6. gün çıkarılacaktır. Yerine ince kağıt flaster yapıştırılacak olup o da 2-3 gün kaldıktan sonra hasta tarafından evde çıkarılmaktadır.

Toplam 8-9 gün içinde normal yaşama dönülür

Toplamda 8-9 gün içinde tüm bandajlar çıkmış, morluklar tamamen geçmiş, şişlikler büyük ölçüde geçmiş, eriyen dikişler kendiliğinden dökülmüş olaraktır.

ödemin tamamen geçip burunun asıl biçimini alması birkaç aylık bir süreç gerektirmektedir.

 

 

Burun Estetiği ( Rinonplasti ) (Ayrıntılı bilgiler)

 • Burun estetiği nedir?

Burun estetiği literatürdeki adıyla Rinoplasti ameliyatı, burunun yeniden biçimlendirilmesi operasyonudur.

 • Burun estetiği ameliyatının hedefleri ne olmalıdır?

Burun estetiği ameliyatında burnun mevcut yapısı ve yüz ile orantısına bakılarak

A. burunun yüzün diğer unsurları ile uyumlu,

B. burunun kendi içinde (burun kökü, orta bölümü ve burun ucunun) dengeli olduğu,

C. burunun nefes alma fonksiyonunu sağlıklı olarak yerine getirmesinin sağlanması hedeflenmektedir.

 • Burun estetiği ameliyatında estetik açıdan neler yapılmaktadır?

1. Burnun boyutlarının küçültülmesi ya da büyültülmesi,

2. Burun ucunun inceltilmesi,

3. Burun yüksekliğinin artırılması veya azaltılması,

4. Burun-dudak açısı, burun-alın açısının değiştirilmesi

5. Burun orta bölümünde kemik kıkırdak çıkıntıları (kemer) giderilmesi

gibi mevcut probleme yönelik işlemler yapılır.

 • Burun estetiği ameliyatında fonksiyonel açıdan neler yapılmaktadır?

Burun estetiği ameliyatında yapılan estetik girişimlerin yanı sıra septum adı verilen burun orta kıkırdağında eğrilik, asimetri durumu ve buna bağlı nefes alma şikayetleri var ise bu durumun giderilmesine yönelik girişimler yine rinoplasti burun estetiği ameliyatı sırasında plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmaktadır.

Estetik kusurları ve nefes alma şikayetlerini gidermeye yönelik işlemler aynı anda yapılmalıdır.

Rinoplasti, burun şeklinin düzeltildiği bir girişim olmakla birlikte, burun içindeki kıkırdak ve kemik eğriliklerine (deviasyon) ya da burun etleri olarak bilinen konka hipertrofillerine bağlı nefes alma problemleri de aynı ameliyatta düzeltilebilmektedir. Deviasyon bulunan hastalarda burun dış görünümünde de eğrilik ve şekil bozukluğu var ise nefes alma fonksiyonunun ve şekil bozukluğunun aynı operasyonda düzeltilmesi çok önemlidir. çünkü ameliyatların farklı seanslarda yapılması başarı şansını düşürmektedir.

Burun estetiği estetik cerrahinin teknik olarak en özellikli ameliyatıdır.

Bunun iki nedeni vardır. Birincisi burun yüzün tam ortasında en çok dikkat çeken organ olması nedeniyle küçük hatalar ve asimetriler bile göze çarpmaktadır. İkincisi ise burun nefes alma fonksiyonunu yapan bir organ olup burun kemiği, kıkırdakları ve burun için deri örtüsünün nefes alma fonksiyonunda önemli görevleri olmasıdır. Buruna yeni bir şekil verirken bu oluşumların fonksiyonlarını bozmamak ve nefes alma fonksiyonunda bozukluk var ise bunu da düzeltmek gerekir. Bu nedenle burun estetiğinin diğer estetik cerrahi girişimlerinden biraz farklı olarak cerrahın bilgi, beceri ve deneyimine en çok bağlı bir operasyon olduğu söylenebilir.

Burun estetiği ameliyatlarında doktor hasta görüşmesinin önemi

Rinoplasti ameliyatından önce hasta, doktor görüşmesi son derece önemlidir. Hastanın beklentilerinin doktor tarafından bilinmesi, bu beklentilerin gerçekçi olup olmadığının anlaşılması ve beklentilerin ne kadarının karşılanacağının hastaya anlatılması gerekmektedir.

Dünyadaki tüm insanların burunları kemik, kıkırdak ve deri yapısı bakımından farklı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla ameliyat sonrası oluşacak sonuçta her hastada farklı olacaktır. Burunun deri kıkırdak ve kemik özellikleri oluşacak sonuçta büyük rol oynar. İnce derili, kıkırdak ve kemik şekillendirilmesi gerektiren burunlarda çok iyi sonuçlar elde edilebileceği gibi kalın ve yağlı burun ucu derisi olan zayıf kıkırdaklı burunlarda aynı derecede güzel sonuçlar elde edilemeyebilir.

Burun estetiği sadece burun küçültme ameliyatı değildir

Burun estetiğinde amaç yüzdeki diğer oluşumlarla uygun orantı ve büyüklüğe sahip iyi nefes alma fonksiyonu olan olan bir burun oluşturmaktır. Her burun estetik ameliyatı burunu küçültmek demek değildir. Eğer burunun uzunluğu ve yüksekliği yüzün diğer oluşumlarıyla oransal olarak küçük ise bu oranı düzeltmek için kıkırdak ve kemik ilaveleri ile burnu büyütücü ve uzatıcı işlemler yapılabilir. Bize göre en güzel sonuçlar estetik ameliyat olduğu başkaları tarafından anlaşılmayan herhangi bir asimetrisi olmayan, yüz ile orantısı uyumlu ve naturel burunlardır.

 • Burun estetiği kaç yaşında yapılmalıdır?

Rinoplasti burun gelişimi tamamladıktan sonra yapılabilir. Bu sınır kabaca genç bayanlarda 16-17 yaş, erkeklerde ise 17-18 yaş olarak verilebilir.

Burun estetiği ameliyatı tercihen genel anestezi altında yapılmaktadır

Rinoplasti genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilmekle birlikte, genel anesteziyi tercih etmekteyiz. Ameliyat burun delikleri içinde yapılan kesilerden yapıldığından ameliyat sonunda görünür bir yara izi kalmaz. Geniş burun kanatlarının daraltılması yapılan durumlarda ise burun kanadı kıvrımlarında kalacak şekilde  5-6 mm uzunluğunda kesiler olacaktır. Ancak bu izler tam kıvrım yerinde olduğundan dikkat çekmemektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci

burun-estetigi-ameliyat-sonrasi

Ameliyat sonrası hastaneden çıkmadan önce burun ve yüzün görünümü…

Rinoplasti ameliyatı ortalama iki saat sürmektedir. Operasyon sonrası burun üzerine termoplastik (sıcak suda eritilip, soğuyunca donan) bir kalıp uygulanmakta (Şekil-6) ve 6-7 gün boyunca tutulmaktadır.Biz rinoplasti ameliyatı sonrası burun içine tampon koymamaktayız. Böylece ameliyattan hemen sonra hasta burnundan nefes alabilmekte ve daha rahat bir ameliyat sonrası dönem geçirmektedir. Ayrıca ameliyat esnasında burun derisi altına yapılan uzun etkili lokal anestezik sayesinde hastalar ameliyat sonrası hiç ağrı duymamaktadırlar. Ancak özellikle  gözaltlarında bir miktar şişme ve morluklar oluşmakta, ameliyatın ertesi günü en fazla olan şişlik ve morarmalar genellikle bir hafta içinde tamamen kaybolmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası normal hayata dönüş

Burun estetiği sanılanın aksine ameliyat sonrası dönemi hasta için çok rahat geçen ağrısız bir ameliyattır.

7. gün sonunda burun üzerindeki plastik kalıp çıkarılır, bunun üzerine 3 ila 4 gün kağıt flaster yapıştırılır. 10 ila 11. gün hastaların pek çoğu, ameliyat oldukları anlaşılmayacak şekilde şişlikleri kaybolmuş olarak günlük aktivitelerine dönebilmektedir. Ancak büyük kemerli ve kalın kemikli burunlarda burun üzerindeki şişliklerin inmesi 3-4 haftayı bulabilmektedir. Hastalar fark etmemekle birlikte burun derisindeki ödem (şişlik ve sertlik) aylar içerisinde giderek azalır ve burun daha ince ve güzel görünüm alır.

Rinoplasti hastası: Büyük ve kemerli bir burun

Rinoplasti hastası: Büyük ve kemerli bir burun

Çizgili yerlerden burun delikleri içerisinden girilir

Çizgili yerlerden burun delikleri içerisinden girilir

Kemer törpü ile alınır ve burun kemikleri tabanından inceltilir

Kemer törpü ile alınır ve burun kemikleri tabanından inceltilir

Burun ucu kıkırdakları taralı yerler alınarak küçültülür

Burun ucu kıkırdakları taralı yerler alınarak küçültülür

Burun ile üst dudak arasında olması gereken açı oluşturulur

Burun ile üst dudak arasında olması gereken açı oluşturulur

Operasyon sonrası uygulanan thermoplastik kalıp, burunda 7 gün kalır

Operasyon sonrası uygulanan thermoplastik kalıp, burunda 7 gün kalır

Operasyon sonrası ideal burun

Operasyon sonrası ideal burun

 

Burun Estetiği Ameliyatı Videoları

 

jenerik-video-burun-uzmantv-1

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiğinde Kapalı ve Açık teknik arasındaki farklar

Burun ameliyatı sırasında yapılan estetik girişimler

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci, normal hayata dönüş.

 

 

jenerik-video-burun-uzmantv-2

Kişinin yüzüne yakışacak burun nasıl belirlenir?

Başarılı bir burun ameliyatı için muayene sürecinin önemi

Profil resmi üzerinde yapılan simulasyon çalışması ameliyat sonucunu göstermektedir

 

 

jenerik-video-burun-uzmantv-3

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci zor mudur?

Ameliyat sonrası hastanede kalmak gerekli midir?

Kalın derili kişilerde ameliyat sonrası iyileşme süreci

 

 

jenerik-video-burun-uzmantv-4

Burun ameliyatı hangi durumlarda zorunludur

Burun estetiği ameliyat sırasında buruna estetik olarak şekil verilirken nefes alma şikayetleri de tedavi edilmektedir. İki girişim aynı anda yapılmalıdır.

Burun ameliyatı özgüveni arttırmaktadır

 

 

jenerik-video-burun-uzmantv-5

Burun estetiği ameliyatı her yaşta yapılır mı?

Burun ameliyatı olabilimesi için burun içi kemik kıkırdak ve deri dokuların gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir.

 

Diğer videolar için tıklayınız.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.