Yeni Yılda Daha Genç Bakışlara Kavuşmak Mümkün

 

gozkapagıBir yılı daha geride bırakırken, bir yaş daha almış olmak, güzelliğinizi gölgelememektedir. Estetik Plastik Cerrahinin modern dünyaya atapde olmuş son teknolojik ameliyat teknikleri sayesinde zamana karşı koymak, eskisinden çok daha kolay bir hal almıştır. İyileşme süreçleri, geçmişe nazaran daha kısa ve daha az ağrısız olan estetik uygulamalar için, geçerliliğini hiç değiştirmeyecek tek kural, konusunda uzman bir ekibin yönetimini üstlenen ve birebir ameliyatlarda yol gösterici kimliğini kullanan bir Plastik Cerrah ile görüşmenizdir.

Kişiye, yorgun ve üzgün bir ifade veren üst göz kapağında sarkma, göz altında torbalanma ve kırışıklıklara neden olan kas ve alın bölgesinde de oluşan düşmeler, çoğunlukla 35-40 yaşlarında başlar. Kolejen ve benzeri dolgu maddeleri ile doldurulabilen basit kırışıklıklar olduğu gibi, doku sarkması ya da derin kırışıklıklarda cerrahi girişim yapılması daha doğru sonuç verecektir. Blefaroplasti, yani göz kapağı estetiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri fazla yağ dokusunun göz kapağı ile birlikte çıkarılırken doku miktarının çok iyi planlanmasıdır.

Lokal anestezi altında sakinleştirici etki yaratan intravenöz sedasyon ile uygulama yapılır. Lokal anestezi altında yapılan uygulama esnansında uyanık olunur, ancak ağrı hissedilmez. Hastanın tercihine bağlı olarak genel anestezi de yapmak mümkündür. Göz kapağı estetiğine ihtiyaç duyan kişinin, konusunda uzman bir plastik cerrah ile görüşmesi önemlidir.

Göz kapağı düşüklüğünün sağlıklı bir şekilde giderilmesi için kişilerin kaslarının pozisyonuna bakılır. Göz kapağı düşüklüğünün nedenleri iyice araştırılmalı. Göz kapağı düşüklüğü birlikte kaş düşüklüğü de varsa kaş kaldırma cerrahi girişimiyle kombine bir uygulama düşünülmelidir. Aksi takdirde göz kapağı düşüklüğü giderilse de, kaş düşüklüğü daha fazla oluşacak ve başarısız bir estetik operasyon uygulamasına dönüşecektir. Bunedenle göz kapağı düşüklüğüyle birlikte kaş düşüklüğü de görülen kişilerde bazen ihtiyacın sadece kaş kaldırma olduğu bile gözlemlenebilir. Böyle bir durumda blefaroplasti uygulamasına gerek kalmadan sadece kaş kaldırma uygulaması dahi yeterli olabilmektir. Operasyon ortalama 1 ile 2 saat arasinda değişiklik gösterir.

Kesiler üst göz kapaklarında doğal çizgilerinden, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından yapılır. Bu kesilerden girilerek deri, deri altındaki yağ ve kas dokusu ayrılır. Buradaki püf nokta, yağ dokusunun mümkün olduğunca korunmasıdır. İleri yaşlarda yağ dokusundaki büzüşmenin göz çukurunu artırma olasılığı yüksek olduğundan, kişiyi olduğundan daha çok yaşlı gösterecektir. Bu istenmeyen durumu önlemek amacıyla, yağ dokusuna müdahale minimal seviyelerde tutulmalıdır. Çok ince sünürlerle kapatılan kesilerin ardından alt göz kapaklarında deri fazlalığı olmaksızın, yağ ve kas torbacıkları var ise göz kapağının içinden görünen bir iz bırakmadan kesi yapılır. Bu uygulama genellikle genç ancak deri dokusunda elastikiyet kaybı yaşayan hastalarda yapılmaktadır.
Skar olarak teyelidabir edilen ameliyat izi her cerrahi operasyonda olduğu gibi mümkündür. Cerrahi girişimi uygulayacak plastik cerrahın tecrübesi ve ekibin bilgi ve uygulama birikimine bağlı olarak, ameliyat izinin fark edilmeyecek kadar ince olması olasılığı vardır. Aynı şekilde komplikasyonların yaşanma oranı da cerrahın ve ekibinin profesyonelliğine dayalı bir durumdur.
Morluk ve şişlik tüm hastalarda operasyondan sonraki bir kaç gün görülebilir. Bu durum oldukça normaldir. Göz kapaklarında geçici bir kapanma yaşanabilir veya bazı hastalar geçici olarak bulanık görebilirler. Çok nadir rastlanan kornea dokusunda hasara neden olması ve göz enfeksiyonlarına yatkınlık yaratan ektropion komplikasyonu alt göz kapağında oluşabilir. Ektropion komplikasyonuna bağlı göz kapağının tam olarak kapanmaması durumu genellikle geçicidir, ancak devam etme durumunda ikinci bir cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilinir.

Blefaroplasti göz kapağı operasyonu sayesinde daha genç bir görünüme sahip olunurken yorgunluk ifadesi de ortadan kalkarak kişinin kendisine olan güveninin artmasına neden olacaktır Ancak sistemik hastalıklara sahip tiroid hastalığına sahip göz yaşı yokluğu göz kuruluğu yaşayan hipertansiyonu olan kardiyovasküler hastalıklara sahip ya da dolaşım bozukluğu olan kişilerin blefaroplastiyi daha riskli hale getirmektedir.

Comments are closed.